
Infektivni traheobronhitis (Kennel cough en.)
Zarazni kašalj je zarazna bolest respiratornog trakta koja je izazvana virusima i bakterijama. Veoma se lako prenosi i širi, pogotovu u odgajivačnicama, pansionima, parkokvima, na izložbama i prihvatilištima za pse. Takođe se može dobiti preko odeće osoba koje su bile u kontaktu sa zaraženim psom ili preko posuda za hranu i vodu.
Uzročnici zaraznog kašlja
- Zarazni kašalj može biti uzrokovan virusima kao što su pseći virus parainfluence, pseći adenovirus tip 2 ( pseći adenovirus tip 1 izaziva zarazni hepatitis kod pasa), pseći virus influence. Od bakterija kod ovog oboljenja najčešće se sreće Bordetella bronchiseptica i bakterije iz roda Mycoplasmae.
Klinički simptomi zaraznog kašlja
- Najčešći simptom zaraznog kašlja je kašalj koji zbog spazma podseća na povraćanje. Kašalj može da bude suv ( „magareći kašalj“ ) ili produktivan kašalj sa izbacivanjem sekreta (najčešće bele pene). Javlja se i otok krajnika, suzenje očiju i pojava iscedka iz nosa, gubitak apetita, neveselost i povišena telesna temperatura. Često na osnovu simptoma koji se vide vlasnici misle da se nešto „zaglavilo“ u grlu i da pas to ne može da izbaci. Kašalj se lako provocira mehaničkim pritiskom na dušnik (traheju) pipanjem ili povlačenjem psa za ogrlicu, udisanjem hladnog i suvog vazduha, prilikom trčanja kao i prilikom izloženosti jakim i oštrim mirisima.
- Upala pluća, povišena telesna temperatura, smanjen apetit i jako otežano disanje javljaju se ukoliko nastanu komplikacije kod nelečenih slučajeva. Nevakcinisani i mladi psi su izuzetno podložni zaraznom kašlju. Sekundarne bakterijske infekcije mogu izazvati bronhopneumoniju.
Dijagnoza zaraznog kašlja
- Jasno izražena klinička slika sa istorijom kontakta Vas ili Vašeg psa sa obolelim psom ili predmetima koji su bili izloženi sekretu obolelih pasa je dovoljna za postavljanje dijagnoze. Krvna slika i biohemijska analiza krvi neodstupaju od fizioloških vrednosti ukoliko nije došlo do komplikacija u vidu upale pluća. Specijalističke procedure kao što su ispiranje traheje i uzimanje uzorka za virusološke i bakteriološke pretrage nije uobičajeno ali se može uraditi. Rendgensko snimanje se radi ukoliko postoji sumnja na strano telo ili na upalu pluća.

Terapija zaraznog kašlja
- Terapija zaraznog kašlja je uglavnom potporna, i svodi se na davanje lekova za zaustavljanje ašlja. Ovi lekovi se ne smeju davati ukoliko je kašalj produktivan, odnosno ukoliko ima iskašljanog sadržaja, i ukoliko postoji upala pluća. Povećanje vlažnosti u prostoriji u kojoj pas boravi pomaže u vidu ublažavanja simptoma. Za upotrebu antibiotika postoje različita mišljenja. Kod blažih slučajeva nije neophodno da ih pas dobija, međutim u slučajevima gde se radi o mešovitoj infekciji, gde su bakterije prisutne, kao i kod slučajeva gde se javlja bronhopneumonija, antibiotici su obavezni.

- Inhalaciona terapija je takođe blagotvorna kod zaraznog kašlja. Pošteda od fizičke aktivnosti takođe doprinosi bržem ozdravljenj od zaraznog kašlja kod pasa. Zarazni kašalj u proseku traje i leči se 7-10 dana, a najduže 3 nedelje. Simptomi u vidu kašlja mogu ostati još nekoliko nedelja nakon eliminacije uzročnika zaraznog kašlja iz organizma.
Preventiva i nega kod zaraznog kašlja
- Najbolji način za prevenciju zaraznog kašlja je redovna vakcinacija. Mi u Veterinarskoj Ambulanti GUTA koristimo i preporučujemo vakcine koje u sebi pored zaštite od štenećaka, mačije kuge, leptospiroze i hepatitisa pružaju zaštitu i protiv virusa parainfluence i adenovirusa tip 2. Takođe preporučujemo i vakcinu protiv Bordetelae bronchisepticae koja se aplikuje ukapavanjem po jedne kapi u oko i nos. Ovakav način aplikovanja omogućava da se razvije lokalni imunitet na sluzokoži nosa i konjuktivi, mestima koja predstavljaju ulazna vrata infekcije. Imunitet koji se stvara vakcinacijom ne pokriva sve uzročnike zaraznog kašlja, ali u značajnoj meri smanjuje pojavu simptoma zaraznog kašlja kod pasa.
- Imunitet traje 6-8 meseci, otprilike koliko traje i sezonska pojava zaraznog kašlja u parkovima ( januar-avgust). Kod pasa koji su više izloženi mogućnosti da dobiju zarazni kašalj ( psi koji često borave u pansionima i oni koji se često vode na izložbe) vakcinaciju je potrebno raditi 2 puta godišnje.
- Kod pasa koji su oboleli, potrebno ih je izolovati kako nebi širili zarazni kašalj na zdrave pse. Posebno ih treba sklanjati od nevakcinisanih i imunokompromitovanih pasa. Svi uzročnici zaraznog kašlja ( i virusi i bakterije) efikasno se uništavaju sa hlornim dezinfekcionim sredstvima.
- Posebno treba voditi računa da ljudi koji su imunokompromitovani ne dolaze u dodir sa psima koji boluju od zaraznog kašlja, pošto se Bordetella bronchiseptica može preneti na ljude – zoonoza.
Prognoza kod zaraznog kašlja
- Za većinu pasa obolelih od zaraznog kašlja prognoza je dobra. Simptomi prolaze za 7-10 dana, najduže 3 nedelje. Kod štenadi uzrasta do 3 meseca i kod imunokompromitovanih pasa infekcija sa nekim od uzročnika zaraznog kašlja može biti opasna po život i zahteva ozbiljniji tretman uz primenu infuzije, antibiotika i dodatka kiseonika.
