
Ne tako davno, kada bi vlasnik psa saznao da pas ima rak, to je značilo smrtnu presudu za tog psa. Ali, zahvaljujući napretku u istraživanju raka, stvari su se promenile.
Rak je nekontrolisano razmnožavanje ćelija u telu ili unutar njega. Može biti lokalizovan, ili može zahvatiti susedna tkiva i proširiti se po celom telu. Rak je čest kod kućnih ljubimaca, a stopa se povećava sa godinama. Psi obolevaju od raka približno istom stopom kao i ljudi, dok mačke obolevaju od raka ređe. Rak čini skoro polovinu smrti kućnih ljubimaca starijih od 10 godina.
Nažalost, uzrok većine karcinoma nije poznat i stoga je prevencija teška. Jedna vrsta raka, tumor mlečne žlezde, u velikoj meri se može sprečiti ranom sterilizacijom. Pedeset posto svih tumora dojke kod pasa je maligno. Sterilizacija vašeg ljubimca pre prvog ciklusa u velikoj meri će smanjiti rizik od raka dojke.
Rak se može javiti na gotovo bilo kojoj lokaciji ili sistemu tela - na primer, oblasti kao što su koža, gastrointestinalni trakt (želudac, creva), urinarni sistem (bubrezi ili bešika), krv, nervni sistem (tumori na mozgu) i kosti.
Različiti tipovi tumora mogu rasti na bilo kojoj lokaciji tela. Potrebna je patohistološka dijagnoza da bi se odredio "tip" raka. Na primer, rak kože može biti posledica tumora bazalnih ćelija, tumora mastocita, limfosarkoma i fibrosarkoma. Svaki tip tumora u zavisnosti od lokacije ima drugačiji tretman i prognozu.
Simptomi raka kod pasa
Psi boluju od istih vrsta raka kao i ljudi, a česti klinički pregledi i dijagnostički testovi pomažu u otkrivanju raka pre nego što bude prekasno za lečenje.Znaci koji ukazuju na rak kod pasa su veoma bitni takođe.
Najčešći tumori kod pasa:
• Tumori kože kod psa.
Tumori kože kod pasa su prilično česti. Najčešće se dijagnostikuju melanomi, lipomi, tumori bazalnih ćelija i mastocitomi. Sve tumore kože - kvržice ili mase bilo koje vrste - treba da budu pregledane.
• Limfom kod pasa.
Ovaj oblik raka je čest kod pasa. Limfom može uticati na probavni sistem, što dovodi do letargije, povraćanja i dijareje. Takođe može uticati na jetru što dovodi do letargije, povraćanja i žute nijanse desni, beonjača i kože. Limfom takođe može uticati na grudi, izazivajući kašalj i otežano disanje.
• Tumori mlečne žlezde kod pasa.
Ovi tumori su češći kod starijih ženskih pasa koje nisu sterilisane. Oko 50 procenata svih tumora kod pasa su tumori mlečne žlezde. Od toga, oko ½ su maligne. Tipično, kvržica se oseća u tkivu dojke. Iako su najčešći kod nesterilisanih pasa, mogu se pojaviti i kod sterilisanih pasa.
• Abdominalni tumori kod pasa.
Tumori abdomena su česti, ali je teško postaviti ranu dijagnozu. Neki primeri uključuju hemangiosarkom, mastocitom, limfom i rak prostate. Trebalo bi da budete svesni bilo kakvog gubitka težine, slabosti, bledih desni, dugotrajnog povraćanja, kontinuirane dijareje i/ili povećanja abdomena i posetite svog veterinara ako se ovi znaci pojave.
Ova vrsta tumora je drugi najčešći tumor nekastriranih muških pasa. Znaci su obično jedan veliki testis i jedan testis normalne veličine. Ako je maligni, rak se može proširiti po celom telu, što dovodi do slabosti, nedostatka apetita i gubitka težine.
Ako primetite bilo koji od simptoma, pozovite nas! Ako se otkriju rano, većina ovih karcinoma može da se izlečiti operacijom, hemoterapijom, ili kombinacijom ova dva, a rana dijagnoza će pomoći vašem veterinaru da pruži najbolju moguću negu.
AKO IMATE BILO KOJU SUMNJU ZAKAŽITE PREGLED KOD NAS VEĆ DANAS!!!
Znaci koji ukazuju na rak kod pasa na koje treba obratiti pažnju:
• Bilo koja grudvica ili masa koja izgleda da se povećava
• Svaka rana koja ne zarasta
• Promena navika u radu creva ili bešike
• Poteškoće sa mokrenjem ili defekacijom
• Neobjašnjivo krvarenje ili iscjedak iz bilo kog otvora na telu
• Gubitak apetita
• Gubitak težine
• Otežano disanje
• Stalna hromost ili ukočenost
• Neprijatan miris
• Poteškoće u jelu ili gutanju
コメント