Psi i mačke na svojim šapama mogu preneti COVID-19. Iz ovog razloga bi trebalo pojačati higijenu nakon svake šetnje, a mačkama koje povremeno bez kontrole izlaze napolje zabraniti izlazak. Trebalo bi izbegavati da naše kućne ljubimce ljubimo, da spavamo sa njima u krevetu kao i da dolaze u dodir sa hranom koju spremamo za našu upotrebu.
Za sada nije zabeleženo da psi i mačke oboljevaju od COVID-19 virusa ali svakako je poznato da oni oboljevaju od njihovih korona virusa. Infekcija korona virusom pasa i mačaka je veoma česta zbog izuzetne virulentnosti ( sposobnosti da se šire i zaraze zdravu jedinku ) mačijih i psećih korona virusa.
Psi oboljevaju u akutnoj formi od psećeg korona virusa-CCV koji izaziva gastrointestinalne probleme u vidu povraćanja i krvavih proliva. Kod odraslih i starijih pasa pseći korona virus ( CCV ), prolazi nakon 3-5 dana uglavnom uz potpornu terapiju u vidu probiotika i nadoknade elektrolita i tečnosti, dok kod mlađih pasa i štenadi simptomi su drastičniji i može da nastupi letalan ishod usled iscrpljenosti, dehidratacije i krvarenja iz gastrointestinalnog trakta. Kod ove kategorije postoji specifična terapija u vidu primene hiperimunih seruma.
Mačke su nosioci i oboljevaju od njihovog, mačijeg, korona virusa-FIP koj se najčešće javlja u hroničnoj formi sa periodima akutizacije. Postoji vlažna i suva forma (manifestacija) infekcije FIP virusom a obe forme se manifestuju upalom peritoneuma i pleure (trbušne i grudne maramice) sa simptomima kašljanja i povraćanja.